W zależności od inwestora i przede wszystkim od przestrzeni, w której ma pracować system AV, różne jego cechy zaczynają odgrywać kluczową rolę. W przypadku rynku rezydencyjnego na pewno będzie to wygląd urządzeń, w biurze – zapisy korporacyjne, w terminalu lotniczym – dostępność, a w restauracji – możliwość jak najlepszego ukrycia źródeł dźwięku czy okablowania prowadzącego do monitorów i projektorów. Są jednak takie instalacje, w których kluczowy jest jeden czynnik: niezawodność. Jedną z nich jest uruchomione niedawno Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowe Straży Pożarnej w Warszawie, gdzie firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne stworzyła nowoczesny control room umożliwiający codzienne monitorowanie sytuacji w kraju, ale także przeprowadzanie wideokonferencji i spotkań. Siedziba Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mieści się w Warszawie przy ul. Podchorążych, w pięknej okolicy nieopodal Łazienek Królewskich. Znajdują się tutaj takie wydziały jak:
- Wydział Koordynacji Ratownictwa, w tym Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP,
- Wydział Planowania Operacyjnego i Analiz, Wydział Odwodów Operacyjnych i Działań Międzynarodowych,
- Wydział Przetwarzania Danych Operacyjnych,
- Samodzielne Stanowisko Doradcy Komendanta Głównego oraz
- Samodzielne Stanowisko Koordynatora Ratownictwa Medycznego Służby.
Kilka lat temu rozpoczęła się modernizacja budynku, mająca na celu jego przebudowę i wyposażenie w najnowsze środki techniczne pomagające w codziennej pracy strażaków. W ramach tej inwestycji rozbudowano poddasze, które od początku były przygotowywane jako nowa siedziba Stanowiska Kierowania Komendy Głównej PSP. Oczywiście wcześniej funkcjonowało takie miejsce dla dowództwa, przygotowane do kierowania akcjami pożarniczymi, natomiast wraz z rozwojem technologii zapadła decyzja o stworzeniu nowej, lepiej wyposażonej i uzbrojonej w najnowocześniejsze środki techniczne przestrzeni.
Tak naprawdę Stanowisko Kierowania Komendy Głównej PSP to teraz supernowoczesny control room odpowiadający standardom, które znajdziemy w najnowocześniejszych tego typu miejscach na całym świecie. Dzięki temu strażacy z Komendy Głównej mogą na bieżąco, w bardzo komfortowych warunkach prowadzić m.in. monitoring mediów, obserwować na bieżąco sytuację w kraju, wykrywać potencjalne zagrożenia i przede wszystkim kierować akcjami dzięki komunikacji z jednostkami terenowymi poprzez zaawansowany system łączności.
Zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa na stanowisku pracuje bez przerwy pięciu operatorów, którzy patrzą na monitory dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.
Aby zapewnić im odpowiedni komfort pracy, a także kluczowe tutaj skupienie i wydajność, w sali zainstalowano klimatyzację, system rolet elektrycznych w ramach kompleksowej ofert AV zintegrowanych z systemem centralnego sterowania (bez których praca, biorąc pod uwagę lokalizację przestrzeni na poddaszu, byłaby w lecie praktycznie niemożliwa), ale także – co wciąż jest rzadkością w takich miejscach – okładziny akustyczne na sufitach, dzięki czemu cała przestrzeń jest nie tylko lepiej przygotowana do komunikacji za pośrednictwem systemów wideokonferencyjnych i łączności radiowej, ale także odizolowana od otoczenia i generująca znacznie mniej odbić, co jest bardzo ważne w szczególności, gdy przebywa w niej wielu pracowników równocześnie prowadzących rozmowy.
Pomieszczenia kontrolneNa ścianach i w stacjach dokujących zostały zainstalowane iPady umożliwiające uruchamianie całego systemu. Zastosowano także klawiatury AMX Massio MKP-108L, za pomocą których bez włączania iPada można szybko włączyć lub wyłączyć cały system, sterować roletami, a także zmienić głośność odtwarzanego dźwięku. Jedno z ośmiu stanowisk znajdujących się w większej sali zostało wyposażone w aplikację do sterowania systemem – Touch Panel Control, która odwzorowuje dokładnie ten sam interfejs, który znajduje się na tablecie.
Komunikację w trakcie wideokonferencji z rozmówcami znajdującymi się po drugiej stronie monitorów umożliwiają: cyfrowy system bezprzewodowy AKG DSR800 z antenami dookólnymi AKG RA4000 i trzema mikrofonami nagłownymi AKG Microlite HC-82MD z bodypack DPT800 oraz zestaw biurkowych mikrofonów na gęsich szyjach AKG CGN-521STS ustawionych na pięciu stanowiskach operacyjnych. Nagłośnienie sali jest zrealizowane za pomocą zestawów CBT 70J-1 + 70JE-1 zasilanych wzmacniaczami Crown CDi4x300BL z kartami BluLink.
Całością zarządza procesor BSS Soundweb London BLU-101, do którego schodzą się wszystkie sygnały foniczne i który odpowiada za ich podawanie do wzmacniaczy i do głośników.
Sala do konferencji i telekonferencji
Drugim pomieszczeniem na poddaszu Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności jest sala dowodzenia.
Najważniejszym z elementów z departamentu audio zainstalowanych w sali dowodzenia jest system konferencyjny AKG CS3. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie wysokiej jakości dźwięku do realizowanych tutaj wideokonferencji. W tym celu na stole prezydialnym zainstalowano mikrofony na gęsich szyjach AKG CS3 DU i CU. Każda z sal ma przypisany procesor dźwięku BSS Soundweb London BLU-101, zatem sygnały z systemu CS3 trafiają do przypisanego do sali dowodzenia procesora BSS.
Nagłośnienie tej sali jest zrealizowane za pomocą głośników JBL CBT100 LA-1 zasilanych wzmacniaczem CDi4x300BL z kartą Blulink umożliwiającą połączenie wzmacniacza z procesorem BSS w najwyższej, możliwej jakości i możliwością elastycznej, wielopoziomowej rekonfiguracji.
Serce systemu
Wszystkie urządzenia związane z przetwarzaniem sygnałów, sterowaniem i zarządzaniem całym systemem zostały zlokalizowane w specjalnie przygotowanej serwerowni, gdzie również mieszczą się serwery umożliwiające pracę wszystkich komputerów w sieci. Sercem systemu AV jest matryca AMX DGX3200, uzbrojona w karty wejść DGX-I-HDMI-4K, karty wyjść DGX-O-HDMI-4K60 oraz karty umożliwiającą na przyjęcie sygnałów transmitowanych za pomocą światłowodu DGX-I-DXF-MMD i DGX-O-DXF-MMD. O tym, jak zaawansowana i rozbudowana jest to instalacja, może świadczyć fakt, że chociaż zastosowano dużą matrycę 32 × 32, została ona opięta w całości. Wynika to z faktu, że trafiają do niej sygnały z kontrolerów ściany wideo, z kodeków wideokonferencyjnych, z dekoderów telewizyjnych oraz z przyłączy stołowych AMX – DX-TX. Może to być także sygnał z systemu do prezentacji bezprzewodowej. Tak naprawdę do systemu da się wpiąć praktycznie dowolne źródło, by wyświetlić sygnał z niego na ścianie wielomonitorowej, jak również IP, RDP, VNC.
Jak przyznał menedżer zarządzający ISAV, Łukasz Wiącek:
„Mózgiem całego systemu jest najwyższy model jednostki sterującej AMX NX-4200 w kooperacji z matryca wizyjną AMX DGX3200 z dodatkową jednostką centralną NX-3200 (zapewniająca redundancje sprzętową) i ich komponentami, natomiast jego sercem jest system processingu wizyjnego”.