Wybór ESS Audio – decyzja mądra, dźwięk wyjątkowy
W ramach procesu przetargowego, nasza firma została wybrana jako partner do zrealizowania tego projektu - modernizacja i uruchomienie sali konferencyjno-kinowej w siedzibie Narodowego Muzeum Techniki. Zespół ESS Audio, doświadczony w dostarczaniu rozwiązań dźwiękowych na miarę XXI wieku, podjął się zadania stworzenia systemu, który nie tylko zaspokaja wszelkie techniczne wymagania, ale również wprowadza element artystyczny do przestrzeni muzealnej.
Firma AWACO realizowała zadania związane z kinotechniką, dzięki czemu udało się zbudować nowoczesny system projekcji kinowej opartej na cyfrowym projektorze kinowym 2K DCI + serwer DCI Barco - SP2K-9 ICMP-X 1TB TD wraz z obiektywem Barco S-LENS (0.69") i ekranem ramowym Gerrits - Vario 64 + Drape kit.
Firma Stage Source z kolei odpowiadała za światło sceniczne, co pozwoliło stworzyć idealne warunki oświetleniowe w sali konferencyjno-kinowej, a powstały na bazie reflektorów Martin Lighting - profilowych - ELP WWW, fresnel LED oraz Par LED.
Nic bez nagłośnienia
System nagłośnienia kinowego został zbudowany na zaekranowym zestawie głośników szerokopasmowych JBL C221 (3szt.), niskotonowych JBL 4641 (1szt.) i efektowych JBL 8102 (6szt.) w zestawie z profesjonalnym procesorem kinowym CPI2000 (1szt) i wzmacniaczami CROWN XLC 2500 (2szt.) oraz XLC 2800 (2szt.).
Poza dwoma zestawami nagłośnienia sala została wyposażona w system do wideokonferencji, rejestracji i streamingu. W tym przypadku główną rolę odgrywał Vizrt – Newtek Tricaster Mini TCM4KUHD wraz z kamerami Vizrt – Newtek PTZ3 UHD (2szt.) i konwerterami Vizrt – Newtek NSP4KIO i NSP12GIO oraz kamerą produkcyjną Canon EOS R5 C body wraz z akcesoriami takimi jak, Mount Adapter Cannon EF-EOS R oraz obiektywem SIGMA 24-70 mm f/2.8 A DG OS HSM.
Sala konferencyjno-kinowa w trakcie modernizacji otrzymała także zintegrowany system sterowania AMX NX-1200 z dotykowym panelem ściennym VARIA-SL50, co wprowadziło zdecydowaną zmianę i podniosło jakość w zarządzaniu pomieszczeniem. Sterowanie z poziomu tabletu to zmiany jakich m.in. inwestor oczekiwał w stosunku to stanu sprzed remontu.
Realizacja projektu
Realizacja systemu audio-wideo stanowiła nie lada sprawdzian dla naszego zespołu. Pierwszym etapem było dokładne zrozumienie wymagań i oczekiwań muzeum oraz określenie najefektywniejszych rozwiązań technologicznych. Następnie, konieczne było zintegrowanie różnych komponentów systemu, od projektowania i montażu do testowania i optymalizacji, a na koniec szkolenia użytkownika.
Dodatkowo Narodowe Muzeum Techniki to obiekt z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki, co stanowiło wyzwanie zarówno pod względem projektowym, jak i logistycznym. Konieczne było zastosowanie odpowiednich technologii, aby zapewnić optymalną jakość dźwięku i obrazu. Wymagało to przede wszystkim dostosowania do murów obiektu, jakim jest PKiN.
Artur Zakrzewski, odpowiedzialny za nadzór realizacji projektu oraz wdrożenia opowiedział nam o koordynacji zespołu, specyfice tego projektu oraz zarządzaniu ryzykiem i kontroli postępów.
„Prace realizacyjne rozpoczęliśmy we wrześniu 2023 i w przeciągu dwóch miesięcy udało nam się zakończyć”
Przez wiele lat pracy na rynku, firma ESS Audio pozyskała do współpracy najlepszych w swojej branży. Ludzie, którzy znają się na swojej pracy i wiedzą po co tam są. W momencie otrzymania kompletnych projektów wykonawczych z działu projektowego z ekipą, która realizowała ten projekt szczegółowo omówiliśmy potrzeby i ryzyka. Regularne spotkania z zespołem wykonawczym, inwestorem oraz działem handlowym pomogło nam przewidywać większość problemów oraz efektywnie zarządzić pracami w budynku PKiN. Jak przy każdym innym projekcie, komunikacja to podstawa oraz zrozumienie ryzyka i problemów. Doświadczony zespół pracujący na miejscu pozwolił nam wspólnie doprowadzić ten projekt do celu. Natomiast rozmowa i stały kontakt z inwestorem było kluczowe do osiągnięcia sukcesu.
Wyzwania i zarządzanie ryzykiem
Kontrola Jakości
Monitorowanie Postępu
Przyznam szczerze, że ludzie, z którymi miałem przyjemność współpracować przy tym projekcie, jakość sprzętu dostarczonego przez ESS Audio oraz partnerów AWACO, STAGE SOURCE spowodowały, że to zadanie było czystą przyjemnością.„
Dzięki zainstalowaniu nowego systemu kinowego, systemu audio-video do realizacji obsługi konferencyjnej, wykładowej, specjalnego systemu do realizacji zapisu obrazu i dźwięku z możliwością realizowania transmisji online do kanałów streamingowych oraz profesjonalnego systemu oświetleniowego, muzeum zdobyło unikalną możliwość prezentowania treści zarówno dla zwiedzających wystawy w muzeum jak i dla olbrzymiej widowni zewnętrznej. Zainstalowany uniwersalny system konferencyjno – kinowy daje zwiedzającym i nie tylko, wyjątkowe doznania, ożywiając historię nauki i technologii.
Realizacja systemu audio-wideo w Narodowym Muzeum Techniki była zadaniem wymagającym i końcowy wynik okazał się sukcesem. Nowy system dźwiękowy wprowadził nową jakość, stanowiąc harmonijną synergię pomiędzy technologią dźwięku a unikalną atmosferą przestrzeni wystawienniczej.
Zakończenie projektu – listopad 2023
„Dzięki współpracy z firmą ESS Audio, Narodowe Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki stało się miejscem, gdzie historia technologii spotyka się z nowoczesnością dźwięku i obrazu.Projekt elektroakustyki to nie tylko wyraz technologicznej doskonałości, ale także pasja do tworzenia dźwiękowych opowieści, które przenoszą odwiedzających w fascynującą podróż przez dzieje techniki. Muzeum korzysta z własnych i gromadzi materiały, aby je wykorzystać i dostarczyć zwiedzającym wrażeń na najwyższym poziomie.Sala od lat nie była w stanie pełnić swojej funkcji konferencyjno-kinowej. Cały projekt podzielono na dwa etapy. Pierwszy, to stworzenie projektu, a drugi to realizacja inwestycji.
Realizacja projektu obejmowała nie tylko nagłośnienie, system dystrybucji i transmisji sygnałów AV, ale też system wideokonferencji, projektor oraz zorganizowanie akustyki.Prace zostały przeprowadzone z należytą starannością, w doskonałej jakości i przede wszystkim w zgodzie z przepisami konserwatorskimi. Wszelkie założone parametry dźwiękowe zostały spełnione. Po modernizacji sala zmieniła swój wygląd, co wpłynęło na jakość organizowanych w muzeum eventów. Co zaskoczyło mnie najbardziej przy realizacji tego projektu? To jakość działań. To jak zostało wykonane zaplecze techniczne (reżyserka), jego wyposażenie techniczne, a w szczególności serwerownia.
Poziom jej instalacji zachwycił nie tylko mnie, pracowników obsługi, ale również gości zewnętrznych, którym z dumą prezentujemy zrealizowaną inwestycje. Jak wspomniałem, sala ma dwie funkcje: konferencyjną i kinową. Jeden zespół głośników służy do nagłośnienia konferencji i eventów, drugi zespół to zastosowanie kinowe.
Wszelkie nasze oczekiwania zostały spełnione, dodatkowo Narodowe Muzeum Techniki potwierdza, że działania w ramach modernizacji sali konferencyjno - kinowej podwyższyły zdecydowanie standardy współpracy. Czujemy się wyróżnieni i to nam daje dużo energii do kolejnych wyzwań.
Mogę potwierdzić, iż budżet plus założony czas, zostały maksymalnie wykorzystane i nie mam wątpliwości, że prace zostały wykonane na więcej niż 100%. Narodowe Muzeum Techniki przygotowuje dużo pozycji dla zwiedzających, nasz program cały czas się rozwija i zyskuje nowości, dużo ciekawostek ze świata nauki. Bez takiego wsparcia technologicznego ekspozycje w tym muzeum nie zyskałyby takiego uznania.
Zaskoczeniem dla nas były rozwiązania proponowane przez firmę ESS Audio. Zawsze bezkolizyjne i w pełni skuteczne. To szybkie działanie i wszystko w ramach jednego kontraktu. Ciężko porównać sale konferencyjno – kinową z przed rozpoczęcia modernizacji ze stanem obecnym. Różnica jest ogromna, sala przeistoczyła się w przestrzeń na miarę nowych, może lepiej powiedzieć: nowych wyzwań nowoczesnego muzealnictwa.
Sala tak naprawdę dopiero teraz stała się użyteczna i funkcjonalna, na co czekaliśmy latami.”