Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej to stosunkowo młody obiekt na kulturalnej mapie Trójmiasta. Oprócz oczywistych funkcji wystawienniczych instytucja z założenia pełni również rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.
Zaprojektowana przez gdyńskie studio architektoniczne „Kwadrat” siedziba już z zewnątrz robi spore wrażenie i skłania do refleksji. W jego wnętrzu także nie brakuje rozmachu i nowoczesnych rozwiązań, które czynią zeń obiekt na miarę XXI wieku.
Sala konferencyjna
Wyposażona w najnowsze urządzenia audio, oświetleniowe oraz system projekcji wielkoformatowej sala konferencyjna przystosowana jest do pełnienia różnorakich funkcji w ramach działalności muzeum. Pozwala zarówno na organizacje konferencji, sympozjów czy spotkań biznesowych a także wydarzeń o charakterze artystycznym takich jak koncerty, recitale, odczyty czy mniejsze formy teatralne.Z uwagi na wielofunkcyjny charakter sali zainstalowany sprzęt musiał spełniać określone parametry i być stosunkowo uniwersalny.
W przypadku nagłośnienia zdecydowano się na produkty i rozwiązania grupy Harman. Jako nagłośnienie frontowe zastosowano aktywne, dwudrożne zestawy głośnikowe JBL VP7212DPDA (łącznie 6 sztuk) o dyspersji 90 x 50 i 60 x 40 stopni. Wyposażone we wbudowany procesor DSP kolumny są kompatybilne z protokołem HiQnet i umożliwiają kontrolę poprzez sieć ethernet.
Zestawy uzupełnione są subwooferami VPSB7118DPDA z tej samej serii.
W przypadku monitorów zdecydowano się na sześć sztuk aktywnego modelu JBL PRX712 wykorzystującego opatentowaną przez firmę JBL technologię Differential Drive.
W roli konsolety głównej zastosowano natomiast sprawdzony i niezawodny model Vi2000 firmy Soundfcraft ze stageboxem 32/16 oraz wbudowaną kartą Dante.
Dodatkowe wyposażenie stanowi procesor Lexicon PCM96 Surround oraz monitory odsłuchowe LSR308 i słuchawki K271 dla realizatora. Wśród mikrofonów znajdziemy zestaw AKG Drumset Premium, cyfrowe zestawy bezprzewodowe AKG DMS800 wyposażone w złącza Dante oraz AES EBU, sprawdzające się w miejscach o dużym zagęszczeniu środowiska radiowego. Łącznie zastosowano 8 kanałów do ręki i na głowę w tym wysokiej klasy, miniaturowe mikrofony z serii AKG Microlite.
Dzięki polaczeniu w sieci HARMAN HiQnet monitorowanie i sterowanie systemami bezprzewodowymi możliwe jest między innymi z poziomu konsolety.
Sala kinowa
Sala została wyposażona w pełnowymiarowy system kinotechniczny zbudowany w oparciu o specjalistyczne urządzenia dedykowane do pracy w kinach takich producentów jak Crown, JBL, Barco i Dolby.
System nagłośnieniowy pracuje w układzie surround 7.1 a jego sercem jest procesor Dolby CP750, który odpowiada za konwersję sygnału cyfrowego dostarczanego z serwera filmowego i dystrybucję do wzmacniaczy mocy dedykowanych poszczególnym kanałom ścieżki dźwiękowej. Ponadto urządzenie umożliwia dekodowanie materialów Dolby Surround.Wspomniane wzmacniacze mocy to Crown DSi 2000 w ilości 6 sztuk z wbudowanym DSP i presetami dla produktów JBL serii ScreenArray. Dźwięk dostarczany jest przy pomocy ukrytych za perforowanym ekranem, zestawów głośnikowych JBL 3732, pracujących w trybie bi-amp dla reprodukcji ścieżki dźwiękowej kanałów lewy, centralny oraz prawy.
Za przetwarzanie najniższych częstotliwości ścieżki LFE odpowiedzialne są 2 sztuki subwooferów JBL 4645C, opartych na pojedynczych przetwornikach 18-calowych. Na ścianach bocznych oraz tylnej znajduje się łącznie 12 sztuk zestawów efektowych JBL 8340A, które podobnie jak subwoofery posiadają certyfikat Lucasfilm, Ltd. do użycia w instalacjach THX.
Wystawa stała
Do nagłośnienia użyto wysokiej klasy, kompaktowych głośników JBL AC15 (33 sztuki), sprawdzonych dwudrożnych zestawów z ośmiocalowym wooferem czyli JBL Control 28-1 (12 sztuk) oraz niezawodnych JBL Control 126WT (17 sztuk wbudowanych w ścianę). Całość uzupełniają cztery sufitowe modele JBL Control 14C/T, trzy subwoofery SB210 z podwójnymi przetwornikami dziesięciocalowymi oraz dwa subwoofery JBL 312CS z przetwornikami dwunastocalowymi.
Głośniki napędzane są przez łącznie dziewięć wzmacniaczy instalacyjnych klasy D - Crown DCi8/300N i 4/300N (8 i 4 kanałowych). Wbudowany w końcówki mocy procesor DSP oferuje szerokie możliwości pracy między innymi limiter LevelMAX, linię opóźniająca, EQ czy przestrajaną cyfrową zwrotnicę.Cały system jest spięty z procesorem BSS Soundweb London BLU-800, który jest w pełni konfigurowalny poprzez HiQnet London Architect.
Dodatkowo zastosowano dwa expandery BLU-BOB oraz dwa konwertery sygnału BLULink – Dante, BSS BLU-DAN, odpowiedzialne za dwustronna konwersję sygnałów sieci BLULink i Dante. Wszystkie elementy systemu komunikują się ze sobą poprzez BLU Link a niewątpliwie sporym udogodnieniem dla personelu jest możliwość zarządzania całością bezprzewodowo za pomocą dedykowanych i wysoce intuicyjnych paneli na iPady.
Opis zaczerpnięty z artykułu zamieszczonego w miesięczniku Muzyka i Technologia.